Damla Sakızı Kullanımı ve üretimi çok eski çağlardan bu yana yapılmakta insanlar sağlık,lezzet ve bir çok nedenden damla sakızı kullanmaktadırlar.En bilinen ürünü kahveye verdiği lezzet ile damla sakıllı kahvedir

Çağlara dayanan tarihi ile, Homeros’un doğum yerlerinden biri olduğu rivayet edilen ve Ege Deniz’inin kuzeyini süsleyen küçük bir cevher olan Chios (Sakız Adası) ziyaretçilerini büyüleyen gizli bir silaha sahiptir: dünyaca ünlü Gum Mastic (Doğal Damla sakızı). Chios (Sakız Adası) ismi sadece tesadüf esri değildir. Chios Fenike kökenli bir sözcüktür. ‘Mastic’ (doğal damla sakızı) anlamınagelmektedir. Mastic-masticha sözcüğünün Yunanca’da”masticate(çiğnemek)-maso” fiilinden yada “mastix” sözcüğünden geldiği görülmektedir.(Mastix sözcüğü kamçılamak, çırpmak, bağlamak anlamına gelmekteydi; çümkü doğal damla sakızının elde edildiği damla sakızı ağacıda kesilmek yerine kamçılanır ve bağlanırdı.).

Doğal damla sakızını taşıyan bu ağaç(yöresel dilde schinos) tutunduğu ve beslendiği toprak kadar eskidir. Bu ağaç Sakız Adası‘nın topraklarına yüzyıllardır gölgesini düşürmektedir. Onun çevresinde aileler ve toplumlar belirli kültürleri ve gelenekleriyle

Damla Sakızı

gelişmiş, zaman geçmesine rağmen silinmez işaretler olarak kalmışlardır. Antik çağlardan günümüze Sakız Adası’nı ziyaret eden sayısız doğa bilimci ve gezgin doğal damla sakızı ağacına ve doğal damla sakızının kendisine özel bir ilgi göstermişlerdir. Hemen hepsi neden damla sakızının Dünya’da yalnızca Sakız Adası’nın bu küçük kesiminde (Mastichochoria adıyla anılan damla sakızı üretilen köylerinde) üretildiğine bir açıklama getirmeye çalışmışlardır.

Doğal damla sakızının kazanç getiren değerli bir mal olması, adanın ticari önemini artırmış ve bunun sonucu olarak sürekli olarak Cenevililer ve Venedikliler tarafından ele geçirilmesine yol açmıştır. Osmanlı döneminde ise, özelilikle doğal damla sakızı üreten köyler, Sakız Adası’nın diğer köylerine göre daha da zenginleşmişlerdi. Günümüzde ise doğal damla sakızı Dünya çapındaki doğal monopol ortamını kaybetmemiş ve Antik Çağlardan günümüze kadar tespit edilen yararlı nitelikleri sayesinde, tüm Dünya ülkelerine ihraç edilebilmektedir.

Share

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?
Yasal uyarı: Damla Sakızı sitesi, bilgi vermek ve kişileri bilgilendirme amacıyla kurulmuş olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılamaz. Tanı ve tedavi işlemleri mutlaka bir hekim tarafından yapılması gereken işlemlerdir. http://www.damlasakizi.org sitesinde yer alan bilgilerin hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmasından doğacak sorumluluk tamamen ziyaretçilere aittir. Bu siteyi ziyaret edenler bu uyarıları kabul etmiş sayılır.
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Creative Commons v3 ile Lisanslanmıştır!